JTP Radiant Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 600mm H x 600mm W | Chrome | RD600
£192.00
£192.00
£320.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The JTP Radiant Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 600mm Hx600mm W is part of an exclusive Radiant Collection By Just Taps Plus. Manufactured from high quality aluminium, glass Material for its good strength in Standard Finish. Just Taps Plus offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Fitted with a heated pad that helps to clear condensation from the central area
- Touch switch: touch to turn the light on or off
- Can be hung one way only
- Colour changing: warm white, cool white
- Colour change by holding touch sensor
- Manufactured from best quality aluminium, glass material
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 5 Years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | JTP Radiant Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 600mm H x 600mm W | Chrome | RD600 |
|---|---|
| Product Code: | RD600 |
| Vendor: | Just Taps Plus (JTP) |
| MPN: | RD600 |
| Width: | 600mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Rectangular |
| Mounting Type: | Wall |
| Illumination Type: | LED |
| Height: | 600mm |
| Depth: | 30mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Radiant |
| IP Rating: | IP44 |
| Material: | Aluminium, Glass |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 600mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


