RAK Ceramics Art Square 600 x 800mm LED Mirror | Chrome | RAKARTSQCP5002
£285.60
£285.60
£595.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
RAK Ceramics Art Square 600 x 800mm LED Mirror - Chrome - RAKARTSQCP5002
This sleek Art square LED mirror from Rak Ceramics is a stylish addition to any bathroom design. This wall mounted mirror is supplied with a touch sensor switch to control the low energy consumption LED lighting and handy demister pad. This type of lighting provides a more consistant illumination whilst reducing your carbon footprint.
Key Features
- Supplied with touch sensor switch and demister pad
- Low energy consumption LED lighting provides more consistent lighting while reducing your carbon footprint
- Wall mounted installation
- Supplied with a 2 year guarantee from the manufacturer
- Bathroom Mirror Type: Illuminated
- Bulb Type: LED
- Dimensions: H:800 x W:600 x D:39mm
- Shape: Square
- Mounting: Wall
- Demister Pad: Included
- Material: Glass / Metal
- Colour: Chrome
- This mirror can be hung in both portrait and landscape orientation
Technical Information
| Name | RAK Ceramics Art Square 600 x 800mm LED Mirror | Chrome | RAKARTSQCP5002 |
|---|---|
| Product Code: | RAKARTSQCP5002 |
| Vendor: | RAK Ceramics |
| MPN: | RAKARTSQCP5002 |
| Width: | 600mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Square |
| Height: | 800mm |
| Depth: | 39mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Art |
| Material: | Metal |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 600mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



