Tavistock Compass Square Rimless Comfort Height Back To Wall Pan | White | BTWC1050S
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Tavistock Compass Square Rimless Comfort Height Back To Wall Pan - White - BTWC1050S
The Tavistock Compass Square Range offers a sleek and practical bathroom furniture collection, designed with clean lines and a contemporary edge. This versatile range features a square design aesthetic, perfect for modern interiors, and is available in a selection of stylish finishes to suit any bathroom décor.
With soft-close doors and drawers, generous storage, and a minimalist form, the Compass Square range delivers both function and form. Whether you're furnishing a family bathroom or a compact cloakroom, this collection offers a wide array of units to help keep your space clutter-free and stylish.
Key Features:
- Designed with Easi-clean technology, all WCs in the range incorporate a rimless design, offering ease of cleaning and improving flushing efficiency
- Secure Fix: Adjustable hinge technology that keeps the seat firmly in place. Whilst also making installation simple and easy with the aid of a fitting template.
- Please Note: Toilet Seat sold separately
- 20 year guarantee
Elevate your bathroom with the modern elegance and smart functionality of the Tavistock Compass Square Range.
| Name | Tavistock Compass Square Rimless Comfort Height Back To Wall Pan | White | BTWC1050S |
|---|---|
| Product Code: | BTWC1050S |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | BTWC1050S |
| Width: | 340mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 460mm |
| Depth: | 510mm |
| Colour: | White |
| Range: | Compass |
| Type: | Back To Wall Toilets |
| Size: | 7 |
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information
















