Kartell K-Rad Kompact Type 22 Double Convector Compact Radiator 500mm H x 600mm W | White | D506K
£61.59
£61.59
£384.96
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Every price you see reflects Trade prices, inclusive of VAT, and curated with integrity. We believe in offering exceptional value without compromise—no discount codes, just honest, transparent pricing from the outset.
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The Kartell K is part of an exclusive Kompact Type 22 Collection By Kartell. Manufactured from high quality Steel Material for its good strength in White Finish. Kartell offers a 10 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Radiator Valves not included
- Offers one of the highest outputs available on the UK market for comparable sizes
- Complete with factory-fitted top grilles and side panels
- Finished in high quality RL9016 white enamel
- Part of a comprehensive range of over 210 sizes - available from distribution stock
- Suitable for operating pressures of up to 10 bar and a maximum operating temperature of 120C
- Manufactured under BS EN ISO 9001 quality system and outputs comply with EN442
- Complete with installation package including brackets, bolts, vents and plugs, 4 fixing points, 1/2 tappings
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 10 Years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Kartell K-Rad Kompact Type 22 Double Convector Compact Radiator 500mm H x 600mm W | White | D506K |
|---|---|
| Product Code: | D506K |
| Vendor: | Kartell |
| MPN: | D506K |
| EAN: | 5060168221148 |
| Features: | Radiator Configuration - Double Convector [K2] |
| Design: | Standard |
| Width: | 600mm |
| Style: | Modern |
| Orientation: | Horizontal |
| Height: | 500mm |
| Depth: | 105mm |
| Colour: | White |
| Range: | Kompact Type 22 |
| Pipe Centre's: | 82.5mm-97.5mm |
| Material: | Steel |
| Finish: | White |
| Type: | Radiators |
| Size: | 500x600mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews




