Merlyn Touchstone 1300 x 800mm Rectangular Shower Tray Without Waste - White - S138RTTO
£191.59
£191.59
£391.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Merlyn Touchstone Rectangular Shower Tray Without Waste - White - 1300 x 800mm - S138RTTO
The Merlyn Touchstone Shower Tray is an elegant, and durable shower tray that perfectly complements enclosures and spaces. It features an ultra-smooth, non-porous surface that is easy to clean and chemical-resistant. This tray is designed for low-level installation and can fit into walk-in shower enclosures. It is compatible with a 90-millimetre fast-flow waste and comes with a 10-year guarantee.
Key Features
The Merlyn Touchstone Shower Tray is an elegant, and durable shower tray that perfectly complements enclosures and spaces. It features an ultra-smooth, non-porous surface that is easy to clean and chemical-resistant. This tray is designed for low-level installation and can fit into walk-in shower enclosures. It is compatible with a 90-millimetre fast-flow waste and comes with a 10-year guarantee.
Key Features
- Colour: White
- Dimensions:50x1300x800mm
- Single skinned with moulded solid under section
- 50mm high to achieve minimalist design
- 135mm high including tray panel kit
- Compatible 90mm fast flow waste
- Available as low level or with tray panel kits for easy installation
- Comes with a 10-year manufacturer's warranty
Technical Information
| Name | Merlyn Touchstone 1300 x 800mm Rectangular Shower Tray Without Waste - White - S138RTTO |
|---|---|
| Product Code: | S138RTTO |
| Vendor: | Merlyn |
| MPN: | S138RTTO |
| Width: | 800mm |
| Shape: | Rectangular Tray |
| Length: | 1300mm |
| Height: | 50mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Year Guarantee |
| Colour: | Whites |
| Range: | Touchstone |
| Material: | Stone Resin |
| Type: | Rectangle Shower Trays |
| Size: | 1300x800mm |
| Anti Slip Grade: | No |
| Waste Included: | No |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



