MX Elements 1100 x 1100mm Low Profile Square Shower Tray | White | X71
£167.90
£167.90
£334.46
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Low Profile shower trays are only 40mm high and they encompass all the benefits of a classic tray whilst providing a practical stylish choice for any installation.
- Suitable for most types of enclosure
- Designed for 90mm High Flow Waste & 40% lighter than a high wall stone resin tray
- The sleek Low Profile design is available in many special shapes and sizes
Technical Information
| Name | MX Elements 1100 x 1100mm Low Profile Square Shower Tray | White | X71 |
|---|---|
| Product Code: | X71 |
| Vendor: | MX Group |
| MPN: | X71 |
| Width: | 1100mm |
| Shape: | Square Tray |
| Length: | 1100mm |
| Height: | 40mm |
| Manufacturer Guarantee: | 25 Year Guarantee |
| Colour: | Whites |
| Range: | Elements |
| Material: | Stone Resin |
| Type: | Square Shower Trays |
| Size: | 1100x1100mm |
| Anti Slip Grade: | No |
| Waste Included: | No |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews












