RAK Ceramics Washington 820 x 475mm Drop in Basin with 1 Tap Hole | Alpine White | RAKWTN80BAS1
£129.38
£129.38
£248.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
RAK Washington 800mm Drop in Basin with 1 Tap Hole - Alpine White - RAKWTN80BAS1
The RAK Washington 800mm Drop in Basin with 1 Tap Hole, meticulously designed by the worlds most prominent ceramic manufacturer, brings a top quality look and feel to any installation. Born of the best materials, and the most stringent design process RAK ceramics create impressively hard-wearing products that beautifully last.
Key Features- Drop In Basin
- Colour: Alpine White
- Material: Vitreous China
- Size: 800mm
- Number of Tap Holes: 1 Tap Hole
- Projection: 469mm
- Basin type: Inset
- Compatible with RAK-Washington Wash Basin Vanity Unit (Unit sold separately)
- Manufactured using high quality materials
- Modern design that will enhance your bathroom
- 25 Year Manufacturer Guarantee
Technical Information
| Name | RAK Ceramics Washington 820 x 475mm Drop in Basin with 1 Tap Hole | Alpine White | RAKWTN80BAS1 |
|---|---|
| Product Code: | RAKWTN80BAS1 |
| Vendor: | RAK Ceramics |
| MPN: | RAKWTN80BAS1 |
| Width: | 800mm |
| Style: | Traditional |
| Manufacturer Guarantee: | 25 Years |
| Depth: | 475mm |
| Colour: | White |
| Range: | Washington |
| Material: | Vitreous China |
| Type: | Inset Basins |
| Size: | 800mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

