Eastbrook Wendover 1000 x 500mm Straight Multirail Brushed Brass | 41.0703
£165.12
£165.12
£258.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Eastbrook Wendover 1000 x 500mm Straight Multirail Brushed Brass | 41.0703
The Eastbrook Wendover 1000 x 500mm Straight Multirail in Brushed Brass offers a tall, wide heated towel rail with a luxurious premium finish. Its generous width provides excellent towel capacity while the brushed brass tone adds warmth and elegance to any bathroom.
Key Features
- Product Code: 41.0703
- Range: Wendover
- Type: Straight Multirail
- Size: 1000 x 500mm
- Finish: Brushed Brass
Design Benefits
- Tall wide design
- Premium brushed brass finish
- Ideal for medium and large bathrooms
Important Information
- Suitable for central heating or dual‑fuel systems.
- Valves sold separately.
Technical Information
| Name | Eastbrook Wendover 1000 x 500mm Straight Multirail Brushed Brass | 41.0703 |
|---|---|
| Product Code: | 41.0703 |
| Vendor: | Eastbrook |
| MPN: | 410703 |
| Width: | 500mm |
| Style: | Modern |
| Length: | 40mm |
| Height: | 1000mm |
| Manufacturer Guarantee: | 5 Years |
| Colour: | Brushed Brass |
| Material: | Mild Steel |
| Element: | 150W |
| Type: | Heated Towel Rails |
| Size: | 1000x500mm |
| BTU Delta @ 50 Degree's: | 989 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


