Eastbrook Wendover 600 x 1000mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1173
£160.51
£160.51
£250.80
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Eastbrook Wendover 600 x 1000mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1173
The Eastbrook Wendover 600 x 1000mm Straight Towel Multirail in Brushed Brass offers a tall heating solution with generous towel‑drying capacity. Its warm brass finish adds a luxurious designer touch to any bathroom space.
Key Features
- Product Code: 41.1173
- Range: Wendover
- Type: Straight Towel Multirail
- Size: 600 x 1000mm
- Finish: Brushed Brass
Design Benefits
- Tall design for increased capacity
- Luxurious brushed brass finish
- Perfect for modern bathrooms
Important Information
- Compatible with central heating systems
- Valves sold separately
Technical Information
| Name | Eastbrook Wendover 600 x 1000mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1173 |
|---|---|
| Product Code: | 41.1173 |
| Vendor: | Eastbrook |
| MPN: | 411173 |
| Width: | 1000mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 600mm |
| Colour: | Brushed Brass |
| Material: | Mild Steel |
| Type: | Heated Towel Rails |
| Size: | 600x1000mm |
| BTU Delta @ 50 Degree's: | 1388 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


