Eastbrook Wendover 600 x 750mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1172
£135.17
£135.17
£211.20
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Eastbrook Wendover 600 x 750mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1172
The Eastbrook Wendover 600 x 750mm Straight Towel Multirail in Brushed Brass offers a mid‑height heating solution with ample towel‑drying space. Its warm brass finish adds a premium designer look to modern and traditional bathrooms alike.
Key Features
- Product Code: 41.1172
- Range: Wendover
- Type: Straight Towel Multirail
- Size: 600 x 750mm
- Finish: Brushed Brass
Design Benefits
- Mid‑height design
- Premium brushed brass finish
- Ideal for family bathrooms
Important Information
- Compatible with central heating systems
- Valves sold separately
Technical Information
| Name | Eastbrook Wendover 600 x 750mm Straight Towel Multirail Brushed Brass | 41.1172 |
|---|---|
| Product Code: | 41.1172 |
| Vendor: | Eastbrook |
| MPN: | 411172 |
| Width: | 750mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 600mm |
| Colour: | Brushed Brass |
| Material: | Mild Steel |
| Type: | Heated Towel Rails |
| Size: | 600x750mm |
| BTU Delta @ 50 Degree's: | 1095 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


