Britton Shoreditch Round LED Bathroom Mirror 900mm H x 900mm W | Illuminated | Chrome | SHR058
£286.65
£286.65
£455.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The Britton Shoreditch Round LED Bathroom Mirror 900mm H x 900mm W is part of an exclusive Shoreditch Collection By Britton. Manufactured from high quality Glass material for its good strength in Clear Finish. Britton offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Supplied with touch sensor switch and demister pad
- This mirror will compliment any bathroom with its stunning design
- LED colour temperature: 2700K-6400K
- Lumen: 827
- Sensor placement: 115mm from bottom edge of mirror
- Power cable length : 1050mm
- Demister pad size: 400mm x 450mm
- Left button: Touch to switch on/off of main light. Touch and hold to adjust the colour
- Right button: Touch to switch on/off of the demister. Touch and hold to adjust the brightness
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 5 years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Britton Shoreditch Round LED Bathroom Mirror 900mm H x 900mm W | Illuminated | Chrome | SHR058 |
|---|---|
| Product Code: | SHR058 |
| Vendor: | Britton |
| MPN: | SHR058 |
| Features: | Touch Sensor |
| Width: | 900mm |
| Style: | Traditional |
| Shape: | Round |
| Projection (mm): | 30mm |
| Mounting Type: | Wall |
| Illumination Type: | LED |
| Height: | 900mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Shoreditch |
| IP Rating: | IP44 |
| Material: | Glass |
| Finish: | Clear |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 900mm |
| Included: | Demister Pad |
| Weight (KG): | 10.1 Kg |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


