JTP Image Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 700mm H x 500mm W | Chrome | IM500
£198.00
£198.00
£330.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The JTP Image Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 700mm Hx500mm W is part of an exclusive Image Collection By Just Taps Plus. Manufactured from high quality aluminium, glass Material for its good strength in Standard Finish. Just Taps Plus offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Comes complete with demister and shaver socket
- Fitted with a heated pad that helps to clear condensation from the central area
- Touch to turn the light on or off
- Can be hung in either landscape or portrait to suit the space available
- Colour changing: warm white, cool white
- Colour change by holding touch sensor
- Manufactured from best quality aluminium, glass material
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 5 Years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | JTP Image Rectangular LED Illuminated Bathroom Mirror 700mm H x 500mm W | Chrome | IM500 |
|---|---|
| Product Code: | IM500 |
| Vendor: | Just Taps Plus (JTP) |
| MPN: | IM500 |
| Width: | 500mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Rectangular |
| Mounting Type: | Wall |
| Illumination Type: | LED |
| Height: | 700mm |
| Depth: | 35mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Image |
| IP Rating: | IP44 |
| Material: | Aluminium, Glass |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 500mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


