Tavistock Conduct 690 x 440mm Mirror Cabinet | Chrome | CO44AL
£208.62
£208.62
£342.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
A practical and convenient mirrored bathroom cabinet with useful overhead lighting. The energy efficient diffused LEDs create bright, stunning illumination, while two internal shelves offer ample storage. Constructed with an aluminium body the cabinet ensures a rust free finish regardless of being in the steamiest room of the home.
- Energy saving functional lighting
- 2 adjustable shelves
- Rocker switch
- Soft close door
- Anodised aluminium construction
- IP44 rated
Technical Information
| Name | Tavistock Conduct 690 x 440mm Mirror Cabinet | Chrome | CO44AL |
|---|---|
| Product Code: | CO44AL |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | CO44AL |
| EAN: | 5016519411027 |
| Width: | 450mm |
| Style: | Traditional |
| Height: | 650mm |
| Depth: | 130mm |
| Colour: | Chrome |
| Type: | Mirror Cabinets |
| Size: | 450mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

