Emerald Hey U Illuminated LED Bathroom Mirror | 800mm H x 600mm W | Chrome | WSM001
£207.61
£207.61
£334.86
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Emerald Bathrooms Hey U Illuminated LED Bathroom Mirror is part of an exclusive Hey U Collection By Emerald Bathrooms. Manufactured from high quality Glass Material for its good strength in Clear Glass Finish. Emerald Bathrooms offers a 2 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Extremely easy to install and use which will save your time and money
- Bathroom mirror is designed as to match existing furniture and sanitary ware
- Manufactured from best quality glass material
- Comes complete in eye-catching Clear finish
- Low energy led illumination with ambient lighting
- IP44-Electrically safe for use in the bathroom
- Images shown are for pictorial representation only
- All electrical components are covered by 1 years guarantee and comes complete with 2 years against all manufacturer
Technical Information
| Name | Emerald Hey U Illuminated LED Bathroom Mirror | 800mm H x 600mm W | Chrome | WSM001 |
|---|---|
| Product Code: | WSM001 |
| Vendor: | Emerald Bathrooms |
| MPN: | WSM001 |
| Width: | 600mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Rectangular |
| Mounting Type: | Wall |
| Illumination Type: | Illuminated |
| Height: | 800mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Hey U |
| IP Rating: | IP44 |
| Material: | Glass |
| Finish: | Clear |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 600mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

