Origins Tate 700 x 700mm Square Light Mirror | White | B008264
£460.00
£460.00
£575.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Clean, crisp and contemporary. The details are in the simplicity of the aluminium profile. Fresh modern styling of Tate Light.
- LED backlit mirror with intergrated lighting
- Demister pad
- Cool white lighting 6000K
- Touch On/Off switch on front of mirror
- IP44 / ZONE 2
- Aluminium frame in white finish
- 5 Year Guarantee
Technical Information
| Name | Origins Tate 700 x 700mm Square Light Mirror | White | B008264 |
|---|---|
| Product Code: | B008264 |
| Vendor: | Origins Living |
| MPN: | B008264 |
| Width: | 700mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Square |
| Lumens: | 6000K |
| Height: | 700mm |
| Manufacturer Guarantee: | 5 Years |
| Depth: | 30mm |
| Colour: | White |
| Range: | Tate Light |
| IP Rating: | IP44 |
| Material: | Aluminium |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 700mm |
| Weight (KG): | 8.3 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


