Eastbrook Type 11 400 x 800mm Compact Panel Radiator Gloss White | 25.0023
£45.59
£45.59
£227.94
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Eastbrook Type 11 400 x 800mm Compact Panel Radiator Gloss White | 25.0023
The Eastbrook Type 11 Compact Panel Radiator in 400 x 800mm provides excellent heating performance in a slim, modern design. Ideal for living rooms, kitchens, and bedrooms, the gloss white finish ensures a clean, contemporary appearance.
Key Features
- Product Code: 25.0023
- Brand: Eastbrook
- Type: Type 11 Compact Panel Radiator
- Dimensions: 400 x 800mm
- Finish: Gloss White
Design Benefits
- Strong heat output
- Slim, unobtrusive profile
- Clean gloss white finish
Important Information
- Valves sold separately.
Technical Information
| Name | Eastbrook Type 11 400 x 800mm Compact Panel Radiator Gloss White | 25.0023 |
|---|---|
| Product Code: | 25.0023 |
| Vendor: | Eastbrook |
| MPN: | 250023 |
| Width: | 800mm |
| Style: | Modern |
| Length: | 50mm |
| Height: | 400mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Years |
| Colour: | White |
| Material: | Mild Steel |
| Type: | Radiators |
| Size: | 400 x 800mm |
| BTU Delta @ 50 Degree's: | 1743 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


