Eastbrook Type A+ 100W Eco Element | 41.0581
£39.17
£39.17
£61.20
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Eastbrook Type A+ 100W Eco Element | 41.0581
The Eastbrook Type A+ 100W Eco Element is a high‑efficiency electric heating element designed for use with compatible radiators. It provides reliable, low‑energy heating performance and is ideal for creating dual‑fuel or fully electric radiator setups.
Key Features
- Product Code: 41.0581
- Type: Eco Heating Element
- Power: 100W
- Technology: Energy‑efficient Eco control
Design Benefits
- Low‑energy electric heating
- Ideal for dual‑fuel radiator setups
- Compact and reliable design
Important Information
- Requires electrical installation.
- Professional fitting recommended.
PLEASE NOTE: Please note all fluid filled rails are special order and are non-returnable.
Technical Information
| Name | Eastbrook Type A+ 100W Eco Element | 41.0581 |
|---|---|
| Product Code: | 41.0581 |
| Vendor: | Eastbrook |
| MPN: | 410581 |
| Width: | 29mm |
| Length: | 135mm |
| Height: | 29mm |
| Manufacturer Guarantee: | 1 Year |
| Colour: | Brass |
| Element: | 100W |
| Type: | Heating Elements |
| Size: | 2 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

