Origins G Pro Grab Bar 530mm | Brushed Stainless Steel | 5020/45-38
£62.40
£62.40
£78.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Add extra safety support when showering or bathing with the 53cm G Pro grab bar. It has a certified holding weight of 160kg.
Manufactured in brushed stainless steel, it comes with concealed fixings for a clean seamless look.
- Material: Stainless steel
- Finish: Matt black
- Holding weight: 160Kg
- Bar diameter: 32mm
- Concealed fixings
- 10 Year Guarantee
Technical Information
| Name | Origins G Pro Grab Bar 530mm | Brushed Stainless Steel | 5020/45-38 |
|---|---|
| Product Code: | 5020/45-38 |
| Vendor: | Origins Living |
| MPN: | 50204538 |
| Width: | 528mm |
| Height: | 78mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Years |
| Depth: | 76mm |
| Colour: | Brushed Stainless Steel |
| Range: | G Pro |
| Material: | Stainless steel |
| Type: | Grab Bars |
| Size: | 2 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

