JTP Base Bidet Mixer Tap with Pop Up Waste | Chrome | B213
£78.00
£78.00
£130.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The JTP Bidet Mixer Tap with Pop-Up Waste is part of an exclusive Base Collection By Just Taps Plus. Manufactured from high quality Brass Material for its good strength in Chrome Finish. Just Taps Plus offers a 15 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Comes complete with Pop-up waste
- Manufactured from top quality brass material
- Comes in chrome finish
- Suitable for Low Pressure water systems
- Easy to install save time and money
- Stylish, modern look in your bathroom at exceptional value
- Image is for illustration purpose only
- Supplied with a 15-year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 5-year guarantee and the hose has 2-year guarantee)
Technical Information
| Name | JTP Base Bidet Mixer Tap with Pop Up Waste | Chrome | B213 |
|---|---|
| Product Code: | B213 |
| Vendor: | Just Taps Plus (JTP) |
| MPN: | B213 |
| Handle Quantity: | 1 |
| Tap Holes: | Mono |
| Style: | Modern |
| Shape: | Square |
| Mounting Type: | Deck |
| Minimum Water Pressure: | 0.2 Bar |
| Height: | 145mm |
| Handle Type: | Lever |
| Colour: | Chrome |
| Cartridge Type: | Manual |
| Range: | Base |
| Material: | Brass |
| Flow Rate at 3 Bar (l/min): | 14.2 l/min |
| Flow Rate at 2 Bar (l/min): | 11.8 l/min |
| Finish: | Chrome |
| Type: | Bidet Mixer Taps |
| Size: | 11 |
| Waste Included: | Yes |
| Flow Rate at 0.5 Bar: | 6.2 l/min |
| Spout Reach: | 150mm |
| Base of Spout: | 105mm |
| Included: | Waste |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

