JTP Vos Straight Heated Towel Rail 1600mm H x 500mm W | Chrome | VOS1600C
£176.90
£176.90
£305.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The JTP Vos Straight Heated Towel Rail 1600mm Hx500mm W is part of an exclusive Vos Collection By JTP. Manufactured from high quality Steel Material for its good strength in Chrome Finish. JTP offers a 2 years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Radiator Valve and Element not included
- Comes complete in eye-catching chrome finish
- Manufactured from best quality steel material
- Suitable for dual fuel
- Can be easily installed - saving you time and money
- Wall hung towel rail creates more space in your bathroom giving the illusion of a bigger bathroom
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 2 years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | JTP Vos Straight Heated Towel Rail 1600mm H x 500mm W | Chrome | VOS1600C |
|---|---|
| Product Code: | VOS1600C |
| Vendor: | Just Taps Plus (JTP) |
| MPN: | VOS1600C |
| Design: | Straight |
| Width: | 500mm |
| Style: | Modern |
| Mounting Type: | Wall |
| Height: | 1600mm |
| Depth: | 90mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | VOS |
| Pipe Centre's: | 450mm |
| Material: | Steel |
| Finish: | Chrome |
| Element: | 600W |
| Type: | Heated Towel Rails |
| Size: | 1600x500mm |
| BTU: | 1947 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

