Kartell Aspen Single Designer Vertical Radiator 1800mm H x 430mm W | Anthracite | ASP18-43VSA
£248.16
£248.16
£517.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The Kartell Aspen Single Designer Vertical Radiator 1800mm Hx430mm W is part of an exclusive Aspen Collection By Kartell. Manufactured from high quality Stainless Steel Material for its good strength in Anthracite Finish. Kartell offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Radiator Valves not included
- Constructed from stainless steel oval tubes - looks great in a modern home
- Superb heating performance and modern appeal combined
- Supplied with everything required for fixing to the wall
- Pressure tested up to 7.8 bar
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 5 Years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Kartell Aspen Single Designer Vertical Radiator 1800mm H x 430mm W | Anthracite | ASP18-43VSA |
|---|---|
| Product Code: | ASP18-43VSA |
| Vendor: | Kartell |
| MPN: | ASP1843VSA |
| EAN: | 5055681428860 |
| Features: | Radiator Configuration - Single |
| Design: | Oval Tubes - Vertical |
| Width: | 440mm |
| Style: | Modern |
| Orientation: | Vertical |
| Height: | 1800mm |
| Depth: | 51mm |
| Colour: | Anthracite |
| Range: | Aspen |
| Pipe Centre's: | 440mm |
| Material: | Stainless Steel |
| Finish: | Anthracite |
| Type: | Radiators |
| Size: | 1800x430mm |
| BTU: | 4796 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



