Kartell Boston Designer Radiator 1600mm H x 410mm W | White | BOS1600-410W
£159.36
£159.36
£332.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The Kartell Boston Designer Radiator 1600mm Hx410mm W is part of an exclusive Boston Collection By Kartell. Manufactured from high quality Steel Material for its good strength in White Finish. Kartell offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Radiator Valves not included
- Steel vertical flat single panel offer great heat outputs
- Part of a range offering white, chrome and anthracite finishes
- The perfect modern designer radiator mixes style with performance
- Supplied with everything required for fixing to the wall
- Pressure tested to 10 bar / maximum working pressure 6 bar
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 5 Years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Kartell Boston Designer Radiator 1600mm H x 410mm W | White | BOS1600-410W |
|---|---|
| Product Code: | BOS1600-410W |
| Vendor: | Kartell |
| MPN: | BOS1600410W |
| EAN: | 5060168223708 |
| Features: | Radiator Configuration - Single |
| Design: | Flat Tubes - Vertical |
| Width: | 410mm |
| Style: | Modern |
| Orientation: | Vertical |
| Height: | 1600mm |
| Depth: | 50mm |
| Colour: | White |
| Range: | Boston |
| Pipe Centre's: | 420mm |
| Material: | Steel |
| Finish: | White |
| Type: | Radiators |
| Size: | 1600x410mm |
| BTU: | 3240 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


