Kartell Boston Double Designer Horizontal Radiator 600mm H x 910mm W | Anthracite | BOS60-91DA
£249.60
£249.60
£520.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
The Kartell Boston Double Designer Horizontal Radiator 600mm Hx910mm W is part of an exclusive Boston Collection By Kartell. Manufactured from high quality Steel Material for its good strength in Anthracite Finish. Kartell offers a 5 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Radiator Valves is not included
- Steel horizontal flat double panel offer great heat outputs
- The perfect modern designer radiator mixes style with performance
- Pressure tested to 10 bar / maximum working pressure 6 bar
- Comes complete in eye-catching anthracite finish
- Manufactured from best quality steel material
- Images shown are for pictorial representation only
- Supplied with a 5 year guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Kartell Boston Double Designer Horizontal Radiator 600mm H x 910mm W | Anthracite | BOS60-91DA |
|---|---|
| Product Code: | BOS60-91DA |
| Vendor: | Kartell |
| MPN: | BOS6091DA |
| EAN: | 5055681439521 |
| Features: | Radiator Configuration - Double |
| Design: | Flat Tubes - Vertical |
| Width: | 910mm |
| Style: | Modern |
| Orientation: | Horizontal |
| Height: | 600mm |
| Depth: | 50mm |
| Colour: | Anthracite |
| Range: | Boston |
| Pipe Centre's: | 960mm |
| Material: | Steel |
| Finish: | Anthracite |
| Type: | Radiators |
| Size: | 600x910mm |
| BTU: | 5129 |
| Type Of Heat: | Central Heating |
| Weight (KG): | 24.88 Kg |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



