Kudos Kstone 1400 x 800mm Anti-slip Rectangle Shower Tray | White | KS14080SR
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Introducing the Kudos Kstone Anti Slip Rectangular Shower Tray in a sleek white finish, measuring 1400 x 800mm. Made with a high gloss acrylic capped ABS skin, this shower tray is not only durable but also resistant to impact damage. The structured resin bonded stone filler adds increased stability, making it a reliable choice for your bathroom.
With a height of 45mm, this shower tray comes with a lifetime guarantee, giving you peace of mind and assurance of its quality. It is also suitable for a 90mm waste, making it a versatile option for any bathroom setup. Upgrade your shower experience with the Kudos Kstone Antislip Shower Tray.
| Name | Kudos Kstone 1400 x 800mm Anti-slip Rectangle Shower Tray | White | KS14080SR |
|---|---|
| Product Code: | KS14080SR |
| Vendor: | Kudos |
| MPN: | KS14080SR |
| Width: | 800mm |
| Shape: | Rectangular Tray |
| Length: | 1400mm |
| Height: | 40mm |
| Colour: | Whites |
| Range: | Kstone |
| Type: | Rectangle Shower Trays |
| Size: | 1400x800mm |
| Anti Slip Grade: | Yes |
| Waste Included: | No |
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information


