Kudos Ultimate 2 500mm Walk-In Wetroom Panel (8mm Glass) | 5WP500
£166.84
£166.84
£303.35
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Ultimate2 Wetroom Screen features Toughened Glass with a Easy Clean Finish and is available in a selection of sizes to create the perfect walk in shower. The shower panel is suitable for both a shower tray or wetroom installation.
- Glass to floor / tray clear protective strip
Technical Information
| Name | Kudos Ultimate 2 500mm Walk-In Wetroom Panel (8mm Glass) | 5WP500 |
|---|---|
| Product Code: | 5WP500 |
| Vendor: | Kudos |
| MPN: | 5WP500 |
| Features: | 8mm thick toughened safety glass |
| Thickness: | 8mm |
| Width: | 500mm |
| Height: | 1950mm |
| Manufacturer Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Ultimate 2 |
| Type: | Wetroom Panels |
| Size: | 1950x500mm |
| Glass Thickness: | 8mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews














































