Merlyn 8 Series 1100+mm Frameless Hinge & Inline Shower Door - A0611SF
£1,095.00
£1,095.00
£2,190.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Merlyn 8 Series 1100+mm Frameless Hinge & Inline Shower Door - A0611SF
The Merlyn 8 Series Frameless Hinge & Inline shower door is a stunning addition to any bathroom. With its sleek, frameless design, 8mm toughened glass, and Mershield Stayclear easy clean coating, this shower enclosure is both stylish and practical. At a height of 2000mm, it is the perfect choice for tall people. Plus, it comes with our Lifetime Guarantee, so you can be sure that you are investing in a quality product.
Key Features
- Height - 2000mm
- 1100mm
- Min/max in recess: 1105mm - 1150mm
- 8mm Toughened Glass
- Mershield Stayclear Easy Clean Protected Glass
- Concealed Fittings
- Wetroom Compatible
- Reversible
- Large horizontal designer handle
- Ultra slim hinges
- Manufacturers Lifetime Guarantee
Additional Information:
- Please Note: Moving panel door must close onto the Side Panel
- For wetroom installations, please reduce tray finish adjustment by 20mm
Technical Information
| Name | Merlyn 8 Series 1100+mm Frameless Hinge & Inline Shower Door - A0611SF |
|---|---|
| Product Code: | A0611SF |
| Vendor: | Merlyn |
| MPN: | A0611SF |
| EAN: | 5057199419484 |
| Thickness: | 8mm |
| Width: | 1100mm+ |
| Height: | 1950mm |
| Manufacturer Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Colour: | Chrome |
| Range: | 8 Series |
| Type: | Hinge & Inline Doors |
| Size: | 1950x1100mm+ |
| Glass Thickness: | 8mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


















