Merlyn 8 Series 900mm Hinge Shower Door - Chrome - M81221
£779.00
£779.00
£1,558.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Merlyn 8 Series 900mm Hinge Shower Door - Chrome - M81221
The Merlyn 8 Series Hinge Door Shower Enclosure is just one of the beautifully designed and engineered enclosures in the 8 Series range. This product is a practical choice for larger ensuites or smaller bathrooms, comes with Mershield Stayclear easy clean protected glass and a manufacturers lifetime guarantee
Key Features
- Height: 1950mm
- Width: 900mm
- 8mm Toughened Glass
- Mershield Stayclear Easy Clean Protected Glass
- Extended length chrome design symmetry handle
- Concealed Fixings
- Signature hinges with internal flush fixings
- Translucent seals
- Wetroom Compatible
- Reversible
- Double bales catch closing with definitive 'clunk' close
- Manufacturers Lifetime Guarantee
- Optional side and inline panels (to be purchased separately)#
Additional Information:
- Please add 20mm to tray finish adjustment when using with a Side Panel
- For wetroom installations, please reduce tray finish adjustment by 20mm
- Inline panels can be fitted to either or both sides of Hinged Door
- Please Note: Moving panel door must close onto the Side Panel.
Technical Information
| Name | Merlyn 8 Series 900mm Hinge Shower Door - Chrome - M81221 |
|---|---|
| Product Code: | M81221 |
| Vendor: | Merlyn |
| MPN: | M81221 |
| EAN: | 5057199232045 |
| Thickness: | 8mm |
| Width: | 900mm |
| Height: | 1950mm |
| Manufacturer Guarantee: | Lifetime Guarantee |
| Colour: | Chrome |
| Range: | 8 Series |
| Type: | Hinged Shower Doors |
| Size: | 1950x900mm |
| Glass Thickness: | 8mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews





































