Merlyn Truestone 1500 x 800mm Rectangular Shower Tray with integrated Waste - White - T158RTW
£466.80
£466.80
£778.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Merlyn Truestone Rectangular Shower Tray with integrated Waste - White - 1500 x 800mm - T158RTW
Add a touch of luxury and style to your bathroom with the Merlyn Truestone rectangular slate tray. This ultra-slim tray is handcrafted from high quality stone resin and features a luxurious textured finish in a bold graphite colour. The discreet integrated waste and the option to fit the tray on or level with the floor make this a versatile and practical choice for any bathroom.
Key Features
Add a touch of luxury and style to your bathroom with the Merlyn Truestone rectangular slate tray. This ultra-slim tray is handcrafted from high quality stone resin and features a luxurious textured finish in a bold graphite colour. The discreet integrated waste and the option to fit the tray on or level with the floor make this a versatile and practical choice for any bathroom.
Key Features
- Brand: Merlyn
- Type: Rectangular shower tray
- Dimensions: 1500 x 800
- 30mm height
- Colour: White
- Ultra slim - 30mm in height
- High grade stone resin
- Integrated discreet waste
- Luxurious textured finish
- Comes with 90mm fast flow waste
- Can be fitted on or level with the floor
- Comes with 5 Years manufacturer guarantee
Technical Information
| Name | Merlyn Truestone 1500 x 800mm Rectangular Shower Tray with integrated Waste - White - T158RTW |
|---|---|
| Product Code: | T158RTW |
| Vendor: | Merlyn |
| MPN: | T158RTW |
| EAN: | 5391520351396 |
| Width: | 800mm |
| Shape: | Rectangular Tray |
| Length: | 1500mm |
| Height: | 30mm |
| Manufacturer Guarantee: | 5 Year Guarantee |
| Colour: | Whites |
| Range: | Truestone |
| Material: | High Grade Stone Resin |
| Type: | Rectangle Shower Trays |
| Size: | 1500x800mm |
| Anti Slip Grade: | No |
| Waste Included: | Yes |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews


