Oceana Barmouth 1700 x 750mm J Shape Freestanding Bath (RH)
£1,040.00
£1,040.00
£1,600.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Barmouth Freestanding J Shape Bath
An elegant centre piece for any bathroom. Barmouth has a convenient curved corner end for ease of movement around the end of the bath. Ideal for bathrooms where space might be limited.
Designed from acrylic sheet with a fiberglass reinforcement, these freestanding baths are 100% quality assurance checked and are provided along with a 5 year guarantee.
These visually stunning design of the Barmouth offers generous space for a luxurious bathing experience and a striking look in modern bathrooms.
- 5 year guarantee covering any manufacturing defects
- 1700 x 800 x 600mm (Length x Width x Height)
- Crafted from an acrylic sheet with an additional fiberglass reinforcement
- Supplied with a factory fitted gloss white click clack waste and overflow
- Features adjustable feet for uneven floors
Technical Information
| Name | Oceana Barmouth 1700 x 750mm J Shape Freestanding Bath (RH) |
|---|---|
| Product Code: | FB01512 |
| Vendor: | Oceana |
| MPN: | GD8312R170 |
| Width: | 800mm |
| Style: | Modern |
| Length: | 1700mm |
| Height: | 600mm |
| Manufacturer Guarantee: | 5 Years |
| Depth: | 450mm |
| Colour: | White |
| Range: | Barmouth |
| Type: | J Shape Baths |
| Size: | 1700x800mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



