Oceana Crystal 800mm Pivot Door (6mm Glass) | Matt Black
£276.25
£276.25
£425.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Oceana Crystal Shower Doors are great options for a shower, with their unique ability to swing open for easy entry.
With a 10 year guarantee and 6mm toughened safety glass with an easy clean coating, these shower doors provide substantial value.
- 6mm Toughened Safety Glass with Easy Clean protection which reduces soap and limescale build-up
- Can be installed for a right or left hand opening
- Shower tray sold separately
Technical Information
| Name | Oceana Crystal 800mm Pivot Door (6mm Glass) | Matt Black |
|---|---|
| Product Code: | FB09369 |
| Vendor: | Oceana |
| MPN: | OCPD080B |
| Thickness: | 6mm |
| Width: | 800mm |
| Height: | 1900mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Year Guarantee |
| Colour: | Matt Black |
| Range: | Crystal 6 |
| Type: | Pivot Shower Doors |
| Size: | 1850x800mm |
| Aperture: | 556mm |
| Adjustments: | 760-800mm |
| Glass Thickness: | 6mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



