Origins Potty Pedal Bin 5L | White | 3309-02
£49.60
£49.60
£62.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
A compact pedal bin with pedal opening, soft closing lid and removable inner bucket.
A simple stainless steel open waste bin.
- Material: Stainless Steel
- 5 litre capacity
- Soft close lid
- 10 Year Guarantee
Technical Information
| Name | Origins Potty Pedal Bin 5L | White | 3309-02 |
|---|---|
| Product Code: | 3309-02 |
| Vendor: | Origins Living |
| MPN: | 330902 |
| Width: | 206mm |
| Height: | 275mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Years |
| Depth: | 268mm |
| Colour: | White |
| Range: | Potty |
| Material: | Stainless steel |
| Type: | Waste Bins |
| Size: | 3 |
| Weight (KG): | 0.9 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews
