Roman Liberty 8 1200mm Single Fluted Sliding Door For Alcoves (LH) - Brushed Brass - KT1D12FLBR
£1,540.34
£1,540.34
£2,200.49
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.

Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Roman Liberty 8 – 1200mm Single Fluted Sliding Door for Alcoves
Brushed Brass brings warmth and opulence to the Roman Liberty 8 sliding door. With fluted 8mm glass and a soft-close roller system, this alcove-fitted enclosure offers barrier-free access and a rich metallic finish that complements bold, design-led wetrooms.
Key Features:
- Width: 1200mm (adjustment range: 1166–1194mm)
- Height: 2000mm
- Glass: 8mm toughened fluted glass
- Finish: Brushed Brass anodised aluminium
- Entry: Barrier-free threshold
- Mechanism: Silent roller bearings with soft cushioned close
- Fixing: Silicone-free wall system with sealing tape
- Guarantee: Roman Truelife® Lifetime Guarantee
Technical Information
| Name | Roman Liberty 8 1200mm Single Fluted Sliding Door For Alcoves (LH) - Brushed Brass - KT1D12FLBR |
|---|---|
| Product Code: | KT1D12FLBR |
| Vendor: | Roman |
| MPN: | KT1D12FLBR |
| Glass Colour: | Fluted |
| Thickness: | 8mm |
| Width: | 1200mm |
| Orientation: | Left Hand |
| Height: | 2000mm |
| Manufacturer Guarantee: | Lifetime |
| Colour: | Brushed Brass |
| Range: | Liberty |
| Type: | Sliding Recess Doors |
| Size: | 2000x1200mm |
| Aperture: | 499mm |
| Adjustments: | 1166 - 1194mm |
| Glass Thickness: | 8mm |
| Door Type: | 1 Door |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Zone 3 orders are dispatched within 5-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn products, please allow 7-10 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews




