Ruby Apollo Basin Mixer | Chrome | RUBY105700
£45.50
£45.50
£65.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Ruby Apollo Basin Mixer - Chrome - RUBY105700
Elevate your bathroom aesthetics with our Ruby Apollo Basin Mixer, designed for both style and functionality. Crafted with precision and durability in mind, this basin mixer ensures a seamless and luxurious experience.
Experience the perfect blend of style, durability, and performance with this basin mixer. Its contemporary design and robust build make it a reliable addition to any modern bathroom.
Key Features:
- Dimensions: H 116 x D 134 x W 46.5mm
- High Pressure Deck Mounted Chrome Basin Mixer
- Minimum Recommended Operating Pressure: 1.0 bar
- Includes waste
- Comes with a 3 year guarantee on valves and a 5 year guarantee on body and finish
Technical Information
| Name | Ruby Apollo Basin Mixer | Chrome | RUBY105700 |
|---|---|
| Product Code: | RUBY105700 |
| Vendor: | Ruby Bathrooms |
| Width: | 46.5mm |
| Tap Holes: | Mono |
| Style: | Modern |
| Mounting Type: | Deck Mounted |
| Minimum Water Pressure: | 1.0 bar |
| Height: | 116mm |
| Manufacturer Guarantee: | 3 Years |
| Depth: | 134mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Apollo |
| Material: | Brass |
| Connection: | Flexible Tails |
| Type: | Single Lever Taps |
| Size: | 5 |
| Waste Included: | Yes |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews











