Tavistock Aerial Comfort Height Close Coupled Rimless Pan | White | PCF650S
£235.62
£235.62
£462.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Tavistock Aerial Comfort Height Close Coupled Rimless Pan - White - PCF650S
Designed for optimum comfort, the Aerial comfort height WC sits a little higher than the standard pan, making it a convenient height for those who are taller or experience mobility issues.
- Rimless design makes it exceptionally hygienic and easy to clean. Water is projected around the bowl to ensure it is completely clean.
- Comfort height designed WC that sits higher than the average pan, making it ideal for those who are taller or have mobility issues.
- Manufactured from Ceramic
- Comes in White finish
- Back to Wall pan style
- Close Coupled toilet style
- Curved shape
- Easi-Clean rimless technology
- Exceptionally hygienic & easy to clean
- Comfort height designed toilet
- 20-years guarantee
- Please Note: Cistern & Toilet Seat sold separately
Technical Information
| Name | Tavistock Aerial Comfort Height Close Coupled Rimless Pan | White | PCF650S |
|---|---|
| Product Code: | PCF650S |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | PCF650S |
| EAN: | 5016519419139 |
| Width: | 395mm |
| Style: | Modern |
| Shape: | Round |
| Height: | 875mm |
| Manufacturer Guarantee: | 20 year guarantee covering any manufacturing defects |
| Depth: | 620mm |
| Colour: | White |
| Range: | Aerial |
| Type: | Close Coupled Toilets |
| Size: | 7 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews














