Tavistock Beta 600 x 450mm Touch Control LED Mirror | Chrome | BTM045
£197.03
£197.03
£323.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
With its slim design, the Beta offers a great choice in sizes whatever your bathroom requirements and also offers the flexibility to adjust the LED warmth & brightness from an invigorating daylight white (6000k) to a relaxing warm white (3000k)
- 10 year guarantee covering any manufacturing defects
- Variable & dimmable LEDs provide warmth and brightness from an invigorating daylight white (6000k) to a relaxing warm white (3000k)
- Touch control buttons turn the mirror LEDs on/off and control their intensity & temperature
- An integrated heated demister pad will heat the mirror to prevent it from misting in even the steamiest of bathrooms
- Can be hung portrait or landscape
- IP44 rated for safe use in the bathroom
- Has a total power consumption of 33.5W and an energy rating of A
Technical Information
| Name | Tavistock Beta 600 x 450mm Touch Control LED Mirror | Chrome | BTM045 |
|---|---|
| Product Code: | BTM045 |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | BTM045 |
| Features: | Demister |
| Width: | 450mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 600mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 year guarantee covering any manufacturing defects |
| Depth: | 23mm |
| Colour: | Chrome |
| Type: | Illuminated Mirrors |
| Size: | 450mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



