Tavistock Comfort Height Concealed Cistern | TR9008
£87.60
£87.60
£146.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
- Designed specifically to allow comfort height back to wall pans to be used in 820mm high furniture
- Constructed from High Density Polyethylene
- Polystyrene insulation jacket to prevent condensation & allow for quiet re-filling
- WRAS approved bottom entry inlet valve & pneumatic flush valve
- Featuring a pneumatic dual flush valve 3/6L cistern
- Top & front access
- 0.2 - 10.0 bar working pressure range
- 90° flush pipe for neat installation
- Rigorously tested before leaving factory
- Width: 437mm
- Depth: 165mm
- Height: 324mm
- 1-year manufacturer's guarantee
Technical Information
| Name | Tavistock Comfort Height Concealed Cistern | TR9008 |
|---|---|
| Product Code: | TR9008 |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | TR9008 |
| EAN: | 5016519407853 |
| Width: | 437mm |
| Height: | 324mm |
| Manufacturer Guarantee: | 2 year guarantee covering all manufacturing defects |
| Depth: | 165mm |
| Colour: | White |
| Range: | Concealed Cisterns & Frames |
| Type: | Concealed for BTW |
| Size: | 1 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

