Tavistock Dual Flush In-Wall Concealed Cistern | TR9009
£99.30
£99.30
£165.50
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
- Designed for fully tiled in installations
- Constructed from High Density Polyethylene
- Polystyrene insulation jacket to prevent condensation & allow for quiet re-filling
- Top or front flush plate mounting
- With an internal isolation valve
- WRAS approved & tested to the highest industry standards
- Featuring a pneumatic dual flush valve 3/6L cistern
- All parts are easy to maintain & serviceable through flush plate aperture
- 0.2 - 10.0 bar working pressure range
- 90° flush pipe for neat installation
- Flush pipe securing bracket
- Side entry inlet valve (1/2 BSP)
- Rigorously tested before leaving factory
- Width: 600mm
- Depth: 138-194mm
- Height: max 745mm
- 1-year manufacturer's guarantee
Technical Information
| Name | Tavistock Dual Flush In-Wall Concealed Cistern | TR9009 |
|---|---|
| Product Code: | TR9009 |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | TR9009 |
| EAN: | 5016519192568 |
| Width: | 600mm |
| Height: | 754mm |
| Manufacturer Guarantee: | 2 year guarantee covering all manufacturing defects |
| Depth: | 138-194mm |
| Colour: | White |
| Type: | Concealed for BTW |
| Size: | 1 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

