Origins Tecno Project Glass Soap Dish | Chrome | 117048
£61.60
£61.60
£77.00
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
With its timeless curved styling, the Tecno Project Glass Soap Dish in chrome is a great match to many round shaped tap designs, making it a versatile option for many bathroom interiors.
It’s manufactured from premium quality materials including frosted glass and brass and has concealed fixings. The Tecno Project range of bathroom accessories will add a luxury feel to your bathroom space.
Suitable for both residential and commercial use.
- Material: Chrome plated on brass
- Frosted glass dish
- Concealed fixings
- Ideal for residential and commercial applications
- 10 Year Guarantee
Technical Information
| Name | Origins Tecno Project Glass Soap Dish | Chrome | 117048 |
|---|---|
| Product Code: | 117048 |
| Vendor: | Origins Living |
| MPN: | 117048 |
| Width: | 116mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 55mm |
| Manufacturer Guarantee: | 10 Years |
| Depth: | 150mm |
| Colour: | Chrome |
| Range: | Tecno Project |
| Material: | Brass |
| Type: | Soap Dishes |
| Size: | 2 |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews
