Emerald Fortune Freestanding Bath Shower Mixer Tap with Shower Kit | Brushed Brass | FTN6BR
£454.76
£454.76
£757.93
people are viewing this right now.
4 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Emerald Bathrooms Fortune Freestanding Bath Shower Mixer Tap with Shower Kit is part of an exclusive Fortune Collection By Emerald Bathrooms. Manufactured from high quality Brass material for its good strength in Brushed Brass Finish. Emerald Bathrooms offers a 10 Years Manufacturers guarantee on their products, covering you against manufacturing defects and faulty materials, giving you peace of mind.
- Please Note: Waste not included
- Manufactured from best quality brass material
- Minimum pressure 0.1 bar
- Easy to install and use
- Elegant minimalist design
- Carefully crafted to enhance your bathroom space
- Comes complete in eye-catching brushed brass finish
- Images shown are for pictorial representation only
- Comes complete with 10 years guarantee from the manufacturer
Technical Information
| Name | Emerald Fortune Freestanding Bath Shower Mixer Tap with Shower Kit | Brushed Brass | FTN6BR |
|---|---|
| Product Code: | FTN6BR |
| Vendor: | Emerald Bathrooms |
| MPN: | FTN6BR |
| Tap Valve: | Manual |
| Handle Quantity: | 1 |
| Tap Holes: | Mono |
| Style: | Modern |
| Shape: | Round |
| Mounting Type: | Floor |
| Minimum Water Pressure: | 0.1 Bar |
| Height: | 1140mm |
| Handle Type: | Lever |
| Colour: | Brushed Brass |
| Range: | Pin Lux |
| Material: | Brass |
| Finish: | Brushed Brass |
| Type: | Floorstanding Taps |
| Size: | 8 |
| Spout Reach: | 200mm |
| Base of Spout: | 1010mm |
| Base to Spout: | 1010mm |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews

