Tavistock Cadence Fluted 500mm Wall Mounted Unit | Storm Grey | CAFL500W.SG
£302.56
£302.56
£496.00
people are viewing this right now.
5 products sold in last 1 hours.
Couldn't load pickup availability
Estimated Shipping:
Please Note: Images are for illustration purposes only.
Product description
Tavistock Cadence Fluted 500 Wall Mounted Unit - Storm Grey - CAFL500W.SG
Featuring a compact 500 form and a textured fluted finish, our Cadence fluted collection is a sleek contemporary option for the modern home. With double drawers for practical storage and the option to add additional open storage for a hotel-like look, Cadence fluted is a sleek way to upgrade your bathroom.
- Dimensions: 484(w) x 460(h) x 416(d)mm
- Featuring an of-the-moment fluted design.
- With a wide basin for generous wash space.
- Please Note: Basin and handles sold separately (suitable for use with Cadence handles 1 only).
Technical Information
| Name | Tavistock Cadence Fluted 500mm Wall Mounted Unit | Storm Grey | CAFL500W.SG |
|---|---|
| Product Code: | CAFL500W.SG |
| Vendor: | Tavistock |
| MPN: | CAFL500WSG |
| Width: | 500mm |
| Style: | Modern |
| Height: | 460mm |
| Depth: | 416mm |
| Colour: | Greys |
| Range: | Cadence |
| Type: | Wall Hung Vanity Units |
| Size: | 500mm |
| Door Type: | 2 Drawers |
Deliveries
Delivery Policy
- Zone 1 & 2 orders are dispatched within 3-7 working days
- Express delivery within 1-3 working days
- Please Note: For Merlyn, Roman & Lakes products, please allow 4-9 working days for delivery unless Express is selected!
Delivery Map
Please refer to our Delivery Page for further information

Product Reviews



































